Elektromobilio baterijos priežiūra

Elektromobilio baterijos priežiūra

Elektromobilio baterijos priežiūra: ką reikia žinoti? Norėdami pailginti elektromobilio akumuliatoriaus tarnavimo laiką, vadovaukitės šiais 7-iais gerosios praktikos pavyzdžiais.

Elektromobilio baterijos priežiūra ir jos ilgaamžiškumą įtakojantys veiksniai:

1. Nepalikite pilnai įkrauto akumuliatoriaus nenaudojamo. Pernelyg dažnai paliekamas pilnos įkrovos akumuliatorius neturėdamas darbo patiria stresą ir greičiau išsikrauna.

2. Automobilį laikykite garaže. Jei įmanoma, laikykite savo elektromobilį garaže arba patalpoje su kontroliuojama temperatūra, kad išvengtumėte ekstremalių temperatūros svyravimo kraštutinumų.

3. Planuokite savo išvykas. Prieš išvykdami iš namų iš anksto pašildykite arba atvėsinkite elektromobilį, jei neatjungėte jo nuo namų įkrovimo stotelės. Tokia praktika padeda išvengti padidinto akumuliatoriaus energijos naudojimo jam važiuojant.

4. Jei yra galimybė, naudokite ekonominį režimą. Elektromobiliai, turintys “ekonominiu režimo” funkciją, išjungia automobilio akumuliatorių, kai automobilis stovi. Tokiu būdu taupoma akumuliatoriaus energija ir optimizuojamos bendrosios energijos suvartojimo sąnaudos.

5. Neviršykite greičio. Akumuliatoriaus efektyvumas paprastai sumažėja, kai viršijamas 80 kilometrų per valandą greitis. Esant galimybei, visuomet stenkitėslaikytis optimalaus greičio.

6. Venkite smarkaus stabdymo. Staigus stabdymas naudoja įprastus automobilio stabdžius. Tuo tarpu švelniai stabdant, įjungiami regeneraciniai stabdžiai, taupantys akumuliatoriaus energiją, o trinties pagrindu veikiantys stabdžiai intensyviau naudoja energiją.

7. Planuokite atostogas pasirinkdami važiavimo automobiliu strategiją. Patartina nustatyti 50 % įkrovimo lygį ir, jei įmanoma, ilgesnėse kelionėse palikite nuolat elektromobilį prijungtą prie elektros tinklo.

Apie elektromobilių baterijas

Elektromobiliuose naudojami įkraunami ličio jonų akumuliatoriai, skirti kaupti didelį energijos kiekį. Dėka techninių pasiekimų, baterijų svoris nuolat mažėja, o galimybės kaupti energijos kiekį priešingai – didėja, todėl bendras automobilių išmetamų teršalų kiekis taip pat nuosekliai mažėja.

Elektromobiliai (EV) savo pavadinimą gavo dėl to, kad važiuoja naudodami elektrą, o ne benziną ar dyzelinį kurą. “Pasipildyti degalų” reiškia “įkrauti” automobilio akumuliatorių. Kilometražas, kurį nuvažiuosite visiškai įkrautu automobiliu, priklauso nuo elektromobilio gamintojo.

Kaip veikia elektromobilio baterija?

Ličio pagrindu pagamintos elektromobilių baterijos veikia ciklais. Įkrovimas ir po to sekantis iškrovimas skaičiuojamas kaip vienas ciklas. Didėjant ciklų skaičiui, mažėja akumuliatoriaus gebėjimas išlaikyti pilną įkrovą. Visiškai įkrauti akumuliatoriai turi didžiausią galimą įtampą, o akumuliatoriaus valdymo sistemos yra sukurtos taip, kad ši įtampa neviršytų darbinio diapazono ir temperatūros. Be ciklų, kuriuos akumuliatorius turi atlaikyti ilgą laiką, ilgam akumuliatoriaus tarnavimo laikui kenkia šie veiksniai:

    • ekstremaliai aukšta arba žema temperatūra,
    • per ilgas krovimo laikas ar per aukšta įtampa,
    • ekstremalios, beveik nulį siekiančios iškrovos arba per žema įtampa,
    • per dažnai naudojama didelė įkrovimo srovė arba per greita iškrova, t. y. per daug greitų įkrovimų/iškrovimų.

Elektromobilių akumuliatoriai nuolat tobulėja ir su kiekvienu nauju automobilio modeliu jie tampa vis efektyvesni ir ekonomiškesni. Akumuliatorių veikimo trukmė ir konstrukcijos naujovės prisideda prie elektromobilių populiarumo. Jie tampa prieinamesni ir pasiekia geresnius sąnaudų rezultatus. Įkrovimo stotelės, teikiančios paslaugas ateities automobiliams, atsiranda vis naujose Lietuvos ir kitų pasaulio šalių vietose. O elektromobilio savininko atsakingumas ir išmanymas, kaip prižiūrėti tokios transporto priemonės bateriją, padaro važiavimo ir eksploatacijos procesą dar malonesnį.

Skaitykite kitus straipsnius temoje: “Elektromobiliai”.

Elektromobilio baterijos priežiūra

About the Author /

redakcija@taisauautomobili.lt

Tiesiog vairuotojas, kuris nuolat stresuoja, kai kas nors nutinka jo automobiliui ir paniškai nerimauja, kai reikia eilinį kartą važiuoti į servisą. Dėl to įkūriau šį tinklapį, kuriame ieškau paprastų sprendimų ir duodu patarimus išspręsti dalykams, kurie kartais atrodo panašūs į didelį dramblį, nors tėra mažos musės. Pažinkime savo automobilius drauge.

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.